14.decembris vēsturē: Pirmais cilvēks sasniedz Dienvidpolu

1900-tajos gados, attīstoties dažādām jaunām tehnoloģijām un iespējām, cilvēki arvien vairāk mēģināja izdarīt to, ko iepriekš neviens nebija izdarījis - šajā laikā norisinājās pirmie lidojumi, pirmie ceļojumi uz tālām un neskartām vietām - tajā starpā arī uz Ziemeļpolu un Dienvidpolu.

Dienvidpols ir vistālāk dienvidos esošais Zemes punkts, savukārt Ziemeļpols - vistālāk ziemeļos esošais Zemes punkts. Dienvidpols atrodas Antarktīdā, savukārt Ziemeļpols - Ziemeļu Ledus okeāna centrālajā daļā.

Lai arī pastāv diskusijas par Ziemeļpola sasniegšanu, visbiežāk tiek uzskatīts, ka 1909. gadā to paveica amerikāņu polārpētnieks Roberts Pīrijs. Tomēr Pīrija ekspedīcijai nebija pierādījumu par galamērķa sasniegšanu un tiek uzskatīts, ka ledus dreifēšanas dēļ viņi Ziemeļpolā tā arī nenonāca, paliekot 5—10 km attālumā no tā. Savukārt par Dienvidpolu ir pilnīgi un dokumentāli skaidrs - pirmie cilvēki, kas sasniedza Zemes tālāko punktu Dienvidos, bija norvēģu polārpētnieka Roalda Amundsena vadītā ekspedīcija 1911. gada 14. decembrī.

34 dienas vēlāk, 1912. gada 17. janvārī, dienvidpolu sasniedza cita ekspedīcija angļu polārpētnieka Roberta Skota vadībā. 1928. gada 29. novembrī amerikāņu polārpētnieks Ričards Bērds kopā ar pilotu Berntu Balčenu (Bernt Balchen) pirmo reizi pārlidoja pār Dienvidpolam, taču tas arī bija viss uz 28 gadiem - līdz 1956. gadam neviens cilvēks vairs nebija nokļuvis šajā punktā. Taču tajā pašā gadā - 1956., ASV šeit izveidoja vissezonas polārstaciju Amundsenskota-Sautpola, kas daļēji nosaukta tieši Dienvidpola atklājēja Amundsena vārdā.

Amundsenam pieder arī cits rekords - saistībā ar otru Zemes polu - viņa vadītais dirižablis "Norge" bija pirmais sekmīgais lidojums virs Ziemeļpola 1926.gadā. Amundsens to paveica kopā ar kolēģi Umberto Nobiles.

Dienvidpols atrodas uz Antarktīdas ledāja 2835 metrus virs jūras līmeņa, aptuveni 1300 km no tuvākā krasta, Vaļu līča. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka dienvidpolā ledus biezums te sasniedz aptuveni 2700 metrus. Ledus masa lēnām pārvietojas pa kontinentu ar ātrumu apmēram 10 metri gadā.

Ģeogrāfiskais dienvidpols ir atzīmēts dabā ar vienkāršu informācijas plāksni, uz kuras ir minēti datumi, kad Roalda Amundsena un Roberta Skota ekspedīcijas sasniedza dienvidpolu, šo divu polārpētnieku teicieni, un augstums virs jūras līmeņa. Plāksni ik gadus jaungada dienā pārvieto uz precīzo dienvidpola punktu, lai kompensētu ledāja nobīdi.

Zemākā temperatūra, kas reģistrēta dienvidpolā, ir –82,8 °C. Tā reģistrēta 1982. gada 23. jūnijā. Savukārt augstākā temperatūra ir bijusi –12,3 °C, kuru reģistrēja 2011. gada 25. decembrī. Vidējā gaisa temperatūra ir no –52,0 līdz –46,3 °C. Ja salīdzina ar Ziemeļpolu (vidējā gaisa temperatūra Ziemeļpolā ziemā — ap −40C, vasarā ap 0C.), tad temperatūra ir daudz zemāka, kas izskaidrojams ar to, ka Dienvidpols atrodas daudz augstāk - 2835 m virs jūras līmeņa.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Brauc ar klasi Alūksni! Alūksnes TIC
Skolēniem viens no gaidītākajiem notikumiem neatkarīgi no mācību mēneša un gadalaika, ir klases ekskursijas kopā draugiem un saviem skolotājiem! | Skatīt vairāk
no 3.00 EUR
Ekskursiju piedāvājums. Grieķija Estravel Latvia
Lidojums no Rīgas, transfēri, 7 naktis 2-3* viesnīcās, puspansija un ekskursiju programma // Kavala - Soloniki - Janica - Meteora - Joana - Delfi - | Skatīt vairāk
no 1099 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 20.04.2024 - 04.05.2024 Balkānu pērle 𝐌𝐄𝐋𝐍𝐊𝐀𝐋𝐍𝐄! Latvia Tours
Burvīgas pludmales un dzidrs Adrijas jūras ūdens, neskaitāmas senas pilsētiņas, un, protams, melnkalniešu viesmīlība. | Skatīt vairāk
no 367 EUR
𝐌𝐞𝐥𝐧𝐤𝐚𝐥𝐧𝐞 būs lieliska izvēle! Latvia Tours
Ceļojums piemērots visiem, kurus valdzina krāšņa, masu tūrisma neizpostīta daba un jūtams vietējās kultūras piesitiens. | Skatīt vairāk
no 369 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.87282896sec.