Tukuma Mākslas muzejā atklās jaunu izstādi «No valsts uz muzeju»

No 2020. gada 14. novembra līdz 2021. gada 14. februārim Tukuma Mākslas muzejā (Harmonijas iela 7, Tukumā), apskatāma izstāde “No valsts uz muzeju”, kas veltīta valstiski nozīmīgiem mākslas darbu papildinājumiem Tukuma muzeja krājumā no 1936. līdz 2019. gadam. Izstāde ir īpaša ar to, ka visas apskatāmās gleznas iegādātas ar valsts atbalstu.

“Lai muzejs reprezentētu latvju mākslu pilnībā, būtu ļoti vēlams iegūt arī vecākās paaudzes mākslinieku darbus. Pēdējo iegāde pilsētai tomēr nav un arī turpmāk nebūs pa spēkam ierobežoto līdzekļu dēļ,” rakstīts Tukuma pilsētas valdes vēstulē Kultūras fonda domei 1936. gada 9. janvārī – uzreiz pēc Tukuma pilsētas mākslas muzeja dibināšanas. Vēlmju sarakstā bija uzskaitīti vairāki autoru, kuru darbus muzejs labprāt redzētu savā krājumā – Burkards Dzenis, Ģederts Eliass, Ludolfs Liberts, Vilhelms Purvītis, Uga Skulme, Niklāvs Strunke un citi.

Līdzās pašvaldības finansējumam, Tukuma muzeja kolekcijas papildināšanu un uzturēšanu atbalstījuši arī valsts dibinātie fondi kultūras atbalstam.

Kultūras fonds tika nodibināts 1920. gada 18. novembrī ar mērķi “veicināt garīgo kultūru”, veicot nozares galvenā finansētāja funkcijas  un tēlotājas mākslas nozarē atbalstot mākslinieciski augstvērtīgas idejas un radošas personības. Kultūras fonds iepirka darbus no māksliniekiem fonda rīkotajās izstādēs un tālāk tos nodeva muzejiem.

Šo iespēju izmantoja arī tikko dibinātais Tukuma pilsētas mākslas muzejs un pēc pilsētas valdes lūguma no Kultūras fonda 1936. un 1937. gadā kopā saņēma 17 mākslas darbus – Jaņa Rozentāla,  Kārļa Miesnieka, Ģederta Eliasa, Niklāva Strunkes, Johana Valtera un citu izcilu Latvijas mākslinieku darbus.

Kultūras fonds beidza darbību 1940. gadā, bet tā tradīcijas turpinātājs ir 1998. gadā dibinātais Valsts kultūrkapitāla fonds.

Valsts Kultūrkapitāla fonda kultūras programmas “Nacionālas nozīmes projekti akreditētajos muzejos” ietvaros Tukuma muzeja mākslas kolekcijā no 2002. līdz 2008. gadam tika iepirkti 15 mākslas darbi. Tolaik Tukuma muzeja galvenā fondu glabātāja Ināra Runkovska mērķtiecīgi izvēlējās kolekcijai nepieciešamos darbus un fonds šo izvēli vienmēr atbalstīja. Uzsvars tika likts uz Tukumam nozīmīgu autoru – Anša Artuma, Kārļa Neiļa, Leonīda Āriņa, Alberta Pauliņa – gleznu kolekcijas papildināšanu.

Ne mazāk būtiska ir Valsts kultūrkapitāla fonda loma muzeja funkciju atbalstīšanā mākslas krājuma restaurācijas jautājumos – finansēto projektu ietvaros sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas restauratoriem  atjaunotas Leo Svempa, Konrāda Ubāna, Leonīda Āriņa, Ģederta Eliasa un citu nozīmīgu autoru gleznas.  

Par Mākslas muzeju

Tukuma Mākslas muzejs pazīstams ar tā izcilo latviešu mākslas kolekciju, ko pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu pirmajā pusē sāka veidot mākslinieks Leonīds Āriņš. Muzeja krātuvē atrodas vecmeistaru Jaņa Rozentāla, Johana Valtera, Vilhelma Purvīša, Jēkaba Kazāka, Ģederta Eliasa, Voldemāra Tones, Konrāda Ubāna, Jāņa Tīdemaņa un citu mākslinieku darbi. Muzejs regulāri veido Latviešu mākslinieku darbu izstādes, bērniem un pieaugušajiem piedāvā īpašu programmu “Kopējam gleznas”. Apmeklētājiem pieejama virtuālā ekspozīcija “Tukuma muzejs cauri laikiem”, kur iespēja gūt ieskatu Mākslas muzeja vēsturē, apskatīt 110 mākslinieku vairāk nekā 250 gleznas no Tukuma Mākslas muzeja kolekcijas un no gleznu fragmentiem digitāli izveidot savu īpašo pastkarti.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Zemgales pastalu izstāde Jelgavas reģionālais tūrisma centrs
No 19. marta līdz 30. aprīlim Dzīvesziņas un arodu sētā, Vecpilsētas ielā 2 skatāma Zemgales pastalu izstāde. | Skatīt vairāk
Latvija
Brauc ar skolēniem uz Bauskas novadu! Bauskas TIC
Izzini Bauskas novadu, brauc pavasara ekskursijā kopā ar klasi! | Skatīt vairāk
"Baroka mūzikas ģēniji" Rundāles pilī Bauskas TIC
Esi aicināts uz Liepājas Simfoniskā orķestra koncertprogrammu Rundāles pilī! | Skatīt vairāk
,,Higiēna renesansē” Bauskas pilī Bauskas TIC
Bauskas pils rīkotā Senā dzīvesveida skolas nodarbība piedāvā uzzināt, kāda bija higiēnas kultūra renesansē. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::1.17907095sec.